Lokasyon

Pamucak Mevkii 35920 Selçuk / İzmir - Türkiye
+90 232 893 10 60

İzmir Adnan Menderes Havalimanı / 70 km

Richmond Ephesus Resort’un ücretli özel transfer hizmetinden yararlanmak için otel ile iletişime geçebilirsiniz.

*Havalimanından otele, 7/24 hizmet veren taksiler ile direkt olarak ya da Havaş servis otobüsleri ile Kuşadası’ndan dolmuş ile kolaylıkla ulaşılır. Atlas Jet havayolu şirketi ile yolculuk eden misafirlerimiz bu firmanın ücretsiz Fly & Bus özel servisleri ile de Selçuk şehir merkezine gelerek buradan dolmuş ile otele ulaşabilirler.

ZAMAN DİLİMİ

UTC +3

saat

KONUŞULAN DİLLER

Anadil Türkçe

İngilizce yaygın olarak iyi konuşuluyor.

ELEKTRİK SİSTEMİ

Yerel voltaj

220 volt.

ALIŞVERİŞ SAATLERİ

Alışveriş Merkezleri

10.00 – 22.00
Tarihi ve Kültürel Yerler

Efes, Anadolu'nun batı kıyısında, bugünkü Selçuk ilçesinin 3 km uzağında bulunan, antik bir Yunan kentidir. Klasik Yunan döneminde İyonya'nın on iki şehrinden biri olmuştur. Kuruluşu Cilalı Taş Devri MÖ 6.000 yıllarına dayanır. Kent tarihi boyunca birçok kez yer değiştirdiğinden kalıntıları yaklaşık 8 kilometrelik geniş bir alana yayılmıştır.

Bizans döneminde mezar kilisesi haline getirilmiş olan bu yer, Genç Roma imparatorlarından Decius zamanında putperestlerin zulmünden kaçan yedi Hristiyan gencin Panayır Dağı eteklerinde sığındıkları rivayet edilen mağara olduğuna inanılır.

Dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı, antik dünyanın mermerden inşa edilmiş ilk tapınağı olup temelleri MÖ 7. yüzyıla kadar gitmektedir. Tanrıça Artemis'e ithafen Lidya Kralı Croesus tarafından yaptırılan yapı, dönemin en büyük heykeltıraşları tarafından yapılmış olan bronz heykellerle süslenmişti. Tapınak, MÖ 356'da adını ölümsüzleştirmek isteyen Herostratus adlı bir Yunanlı tarafından yakılmıştır.

Meryem Ana Evi, Bülbül Dağı'nın üzerinde bulunmaktadır. İsa yakalanıp çarmıha gerilmesinden kısa bir süre önce annesi Meryem Ana'yı St. Jean'ın yanına bırakmıştır. St. Jean ve Meryem Ana iç karışıklıklar yaşanan Kudüs'ten ayrılıp çağın en büyük kenti olan Efes'e gelirler. Papalık tarafından 1967 yılında Hristiyanlığın kutsal bir yeri olarak ilan edilmiş olan bu evde 15 Ağustos'u izleyen ilk pazar günü ayin yapılır ve gelenler Hacı olur.

1375 yılında Aydınoğlu İsabey tarafından inşa ettirilmiştir. Yapımı sırasında Efes'le Artemis Tapınağı'ndan getirilen mimari parçalar, özellikle sütunlar kullanılmıştır. Anadolu cami mimarisinin ilk örneklerini sergileyen camide, zengin süslemeler ve çiniler vardır. 19. yüzyılda kervansaray olarak da kullanılmıştır.

Tüm ömrünü Hıristiyanlığı yayma çalışmalarına adayan Saint Jean, ölümünden sonra Ayasoluk Tepesi’ne gömülür ve mezarı üzerine küçük bir kilise inşa edilir. Kral Justinien bu ufak kilisenin yerine eşi görülmemiş büyüklükte bir kilise yapılmasını ister. Kubbeli ve iki katlı olan bu kilisenin sütunlarla çevrili çok güzel bir avlusu vardır.

Gezilecek Yerler

Ege Denizi kıyısında kurulu ilçe, Türkiye'nin önemli turizm merkezlerindendir. Kuşadası'nın adını verdiği Kuşadası Körfezi ve yakın çevresi, sanat ve kültür merkezleri olarak bilinmektedir ve ilk çağlardan beri birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Şirince üzüm bağları, şeftali bahçeleri ve zeytinliklerle çevrili bir yamaçta yer almaktadır. Her köşesinde 19. yüzyıl Anadolu yaşam kültüründen bir hatıra bulacağınız Şirince evleri yöre mimarisine sadık kalınarak ve çağdaş gereksinimler dikkate alınarak restore edilen eski Rum evlerinden oluşmaktadır.

Teşekkürler!
Kaydınız alınmıştır. Tarafınıza en kısa sürede dönüş sağlanacaktır.
Uyari
Bir uyari ile karsilasildi.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.