Lokasyon

İstiklal Cad. No:227 Tünel 34430 Beyoğlu / İstanbul - Türkiye
+90 212 252 54 60
[email protected]


İstanbul Havalimanı / 40 km, Sabiha Gökçen Havalimanı / 75 km

*Richmond İstanbul’un ücretli özel transfer hizmetinden yararlanmak için otel ile iletişime geçebilirsiniz. 

*Havalimanından otele, 7/24 hizmet veren taksiler ya da Havaist servis otobüsleri ile de kolaylıkla ulaşılır.

ZAMAN DİLİMİ

UTC +3

saat

KONUŞULAN DİLLER

Anadil Türkçe

İngilizce yaygın olarak iyi konuşuluyor.

ELEKTRİK SİSTEMİ

Yerel voltaj

220 volt.

ALIŞVERİŞ SAATLERİ

Alışveriş Merkezleri

10.00 – 22.00
Tarihi ve Kültürel Yerler

Dünyanın en eski kulelerinden biri olup Bizans İmparatoru Anastasius tarafından 528 yılında Fener Kulesi olarak inşa ettirilmiştir. Kulenin en üst katındaki restoranın içinden geçtikten sonra kuleyi çepeçevre saran balkona ulaşılır. Bu balkondan İstanbul Boğazı ve Haliç panoramik olarak izlenebilmektedir.

Müze 2005 yılında “Oryantalist Resim”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ve “Kütahya Çini ve Seramikleri” koleksiyonlarını ve bu koleksiyonların temsil ettiği değerleri gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla kurulmuştur.

İstanbul'un en büyük Katolik kilisesidir. Kilise olarak ilk 1725 yılında Osmanlı İmparatorluk Saray ve Devlet hizmetinde bulunan ve ayrıca ticaretle uğraşan Katolik ülkelerin vatandaşları ve onların aileleri için inşa edilmiştir. Cephesi kırmızı tuğla taşlarla örülü şimdiki kilisenin inşaatı 1912 yılında tamamlanarak hizmete girmiştir.

Orijinal adı Kulekapı Mevlevihanesi olan Galata Mevlevihanesi, İstanbul'un fethinden sonra 1491 yılında Osmanlı'nın yeni başkentinde kurulan ikinci mevlevi tekkesidir. 1975 yılında halkın ziyaretine açılan Mevlevihane,  Divan Edebiyatı Müzesi olarak kullanılmaktadır. Her ayın ikinci ve son Cuma günleri düzenlenen sema gösterileri ile geçmişle günümüz arasındaki bağ devam ettirilir.

1853-1922 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu'nun idari merkezi olmuştur. Cumhuriyet'in ilanından sonra Atatürk'ün İstanbul'daki Cumhurbaşkanlığı Konutu olan Dolmabahçe Sarayı, 10 Kasım 1938 tarihinde Atatürk'ün öldüğü yer olması nedeniyle, Cumhuriyet tarihinde ayrı bir öneme sahiptir.

Osmanlı İmparatorluğun'da 400 yıl boyunca devletin idare merkezi olarak kullanılmış ve Osmanlı padişahlarına ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde müze olarak hizmet veren saray 1985 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne giren eserlerin en başında gelmektedir. Topkapı Sarayı uzun dönem süren bir imparatorluğun tarihini, ihtişamını ve zenginliğini gözler önüne sermektedir.

Çeşitli kütüphanelere ait bir milyonu aşkın eserle dünyanın en büyük müzeleri arasındadır. 19. yüzyılın sonlarında imparatorluk müzesi olarak kurulmuş ve 1891 yılında ziyarete açılmıştır. Müzenin koleksiyonunda Balkanlar'dan Afrika'ya, Anadolu ve Mezopotamya'dan Arap Yarımadası'na ve Afganistan'a kadar Osmanlı İmparatorluğu'nun sınırları içinde yer alan medeniyetlere ait eserler yer almaktadır.

İstanbul'daki en büyük ve en eski kapalı sarnıçtır. Civardaki saraylara su sağlamak için I. Justinyen döneminde yapılmıştır. 1984 yılında büyük tamirat sırasında zemin temizliği yapılmış, orijinal tuğla zemin ve 2 sütun altında Medusa kafalı mermer bloklar ortaya çıkartılmıştır. Sarnıcın büyüleyici atmosferinde zaman zaman çeşitli konser ve kültürel etkinlikler düzenlenmektedir.

İstanbul'un en eski yapılarından biridir. Bizans İmparatoru I. Justinyen tarafından M.S. 532-537 yılları arasında inşa ettirilmiş bir patrik katedrali olup 1453 yılında İstanbul'un Türkler tarafından alınmasıyla birlikte Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür. Günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. 15 yüzyıl boyunca ayakta duran bu yapı sanat tarihi ve mimarlık dünyasının başyapıtları arasında yer alır.

İstanbul'un en göz alıcı yapılarından biridir. 17. yüzyılda Sultan I. Ahmet tarafından yaptırılmıştır. Mavi, yeşil ve beyaz renkli 20.000'i aşkın İznik çinileriyle bezendiği için "Mavi Cami" olarak da adlandırılır.

1865 yılında yapımı tamamlanan Saray, sultanların yazlık sarayı olmasının yanı sıra, aynı zamanda yabancı konuklarının ağırladığı bir mekândır. Bugün müzeye dönüştürülmüş tarihi yapı, Anadolu yakasının en gözde mimarilerindendir.

Hakkında çeşitli rivayetler anlatılan, efsanelere konu olan Kız Kulesi İstanbul Boğazı'nda yer alan küçük bir adacık üzerinde inşa edilmiştir. Üsküdar'ın sembolü haline gelen kule Üsküdar'da Bizans devrinden kalan tek eserdir. Cumhuriyet'ten sonra bir süre deniz feneri olarak da kullanılan kule günümüzde restoran olarak kullanılmaktadır.

Gezilecek Yerler

İstiklal Caddesi İstanbul'un en eski semtlerinden biri olan Beyoğlu'nda, Tünel ile Taksim Meydanı arasında uzanan 1.650 metre uzunluğunda bir caddedir. İstanbul'a gelen yabancı ve yerli turistlerin ziyaret mekânı olan İstiklal Caddesi, günün her saatinde her daim kalabalıktır. Adeta bir alışveriş cenneti olan caddede, onlarca restoran ve tarihi mekân bulunur. Gece eğlenceleri için ise muazzam genişlikte bir yelpazeye sahiptir. İstiklal Caddesi ayrıca, tiyatro, sinema, kitapevleri ve sanat galerileri gibi birçok merkezine ev sahipliği yapar.

250 yıllık bir geçmişe sahip dünyanın en ünlü balmumu müzesi Madame Tussauds'nun İstanbul'daki merkezi Kasım 2016’da İstiklal Caddesi’ndeki Grand Pera'da ziyarete açıldı.

Tarihi ve kültürel kahramanlar ve geçmişten bugüne sanat, spor ve siyaset dünyasından ünlü isimlerin yer aldığı müzede Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde tarihi bir gezinti yaparak, Türkiye’den birçok ismin yanı sıra çok sayıda uluslararası müzik, spor ve film yıldızı görülebilir.

Asmalı Mescit 2000'li yılların başından itibaren Beyoğlu'ndaki gece hayatının önemli duraklarından biri olmuştur. Her damak zevkine hitap edebilecek sayısız restoranın ve barın bulunduğu alternatif eğlence bölgesidir.

Beyoğlu'nun en ilgi çekici binası ve en önemli eğlence mekânlarından biri olma özelliğine sahip pasajın içinde birçok çiçek dükkânı açılması ile birlikte Çiçek Pasajı olarak anılmaya başlanmıştır. 1940'lı yıllarda açılan meyhaneler büyük kitleleri çekmeye başlayınca çiçekçiler kapanmaya ve yerlerine yeni meyhaneler açılmıştır. 1950'lerin sonunda ise "çiçek" adı daha çok bir hatıra olarak kalmış, pasaj tümüyle bugün ki meyhane kimliğine bürünmüştür.

İstanbul'un en önemli simgelerinden biri olan İstanbul Boğaz'ı tüm dünyada stratejik bir öneme sahiptir. Boğazın boydan boya ikiye böldüğü İstanbul şehri, dünyanın az sayıda kıtalararası şehirlerinden biridir. Boğazın kıyıları tarih boyunca değişik uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Osmanlı döneminde kıyılara yapılan yalılar ise Boğaziçi mimarisinin en seçkin örneklerinden olmuş ve yıllar boyunca İstanbul Boğazı ile özdeşleşmiştir.

1660 yılında yapılan Mısır Çarşısı İstanbul'un en eski kapalı çarşılarından biridir. Mısır Çarşısı olarak anılmasının nedeni Kahire'den alınan vergiler ile yapılmasıdır. Aktarlarıyla meşhur bu çarşıda doğal ilaçlar, baharat, çiçek tohumları, nadir bitki kökleri, kuruyemiş ve şarküteri ürünleri satılmaktadır.

Kapalıçarşı İstanbul'un merkezinde yer alan dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından biridir. 15. yüzyılda Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. 66 sokağı ve 4.000 kadar dükkânı ile görülmesi gereken benzersiz bir merkezdir. Geçmişte her sokağında belirli mesleklerin yer aldığı çarşıda günümüzde geleneksel Türk sanatının en güzel örnekleri olan el halılarının ve mücevherlerin, Türk işi gümüşten yapılmış eserlerin, bakır, bronz, altın dekoratif eşya ve seramiklerin satıldığı dükkânlar yer almaktadır.

İstanbul Boğaz şeridinin en güzel noktalarından birinde yer alan Ortaköy, tarihte Osmanlı saray halkı tarafından sayfiye yeri olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise tarihi yapıları, alternatif cafe & restoranları, kumpircileri, hediyelik eşya dükkânları ve alış veriş tezgâhları ile şehrin en gözde yerlerinin başında gelir.

Teşekkürler!
Kaydınız alınmıştır. Tarafınıza en kısa sürede dönüş sağlanacaktır.
Uyari
Bir uyari ile karsilasildi.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.